Google se bude snažit zachovat památky ve virtuální realitě

Společnost Google spolupracuje s neziskovou 3D laserovou technologií CyArk, která pomáhá chránit historická místa po celém světě. Ať už se jedná o ohrožená, nenávratně poškozená nebo úplně zničená místa v důsledku lidských konfliktů a přírodních katastrof, tak projekt s názvem Open Heritage využívá technologii laserového skenování společnosti CyArk pro zachycení všech důležitých dat v historii. V blízké době ji budete moci prozkoumat buď online v počítači, na svém mobilním zařízení nebo pomocí virtuální reality.

,,Díky moderním technologiím můžeme tyto památky zachytit v podrobnějších detailech než kdykoliv předtím, včetně barev a textur povrchu – díky milimetrové přesnosti ve 3D.” oznámil Chance Coughenour, digitální archeolog a programový manažer Google v oblasti umění a kultury, ,,Tato podrobná skenování lze využít k identifikaci poškození a napomoct při obnově.”

CyArk je nezisková organizace, založená v Oaklandu, Kalifornie. Byla založená v roce 2003 tvůrcem, který se jmenuje Ben Kacyra. Kacyra je také generálním ředitelem společnosti Cyra Technologie, společnosti Bay Area, která provádí laserové mapování, modelování a CAD produkty, které používají architekti, inženýři a stavební firmy. Kacyra říká, že byl inspirován k vytvoření CyArku poté, co v roce 2001 v Bamiyanu v Afghánistánu zjistil, že Taliban zničil buddhistické sochy staré 1 500 let.

Proto chce zachytit historické památky a místa předtím, než budou jakkoliv zničeny.

Jedno z těchto míst je chrám Ananda Ok Kyaung v Baganu, který utrpěl škody při zemětřesení v roce 2016. CyArku se podařilo tento chrám laserově zmapovat již před katastrofou a nyní si můžete udělat interaktivní prohlídku tímto chrámem. Dále je již zmapováno dalších 24 míst z 18 zemí celého světa, jako například: palác Al Azem v Damašku, Sýrie a zřícenina Mayského města Chichem Itza v Mexiku.

Google a CyArk také plánují uvolnění zdrojových dat modelů. Modely Open Heritage budou k dispozici online a na mobilních aplikacích Google pro umění a kulturu pro iOS a Android. Tyto mobilní aplikace budou také podporovat virtuální reality prostřednictvím platformy Google Daydream.

Zdroj: The Verge

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *